Hej alla! Hoppas ni har en fin helg! JAg har jobbat hela helgen så är rätt slutkörd just nu känner jag. Det ska bli skönt ikväll när jag har jobbat klart och får lägga mig fram för tvn känner jag. Jag får många frågor gällande schampo och vad som är bra eller dåligt för håret. Jag skulle säga att det är väldigt individuellt. Det som passar den ena kanske inte alls passar den andra och vice versa. Jag själv har hår som blir slitet lätt och som tycker väldigt mycket om vårdande produkter och oljor. Men när det kommer till min hårbotten så kan jag ändå gilla produkter som ger volym. Jag brukar därför alltid ha olika produkter hemma för olika tillfällen. Det är inte varje dag mitt hår behöver volym schampo tex. Ibland vill jag ha ett vårdande schampo som ger mycket fukt och då vill jag ha det hemma för att kunna variera mig. Samma sak gällande andra hårprodukter. Det är alltid bra att ha något hemma som är vårdande för hårbotten tex. Sen lite olika stylingprodukter, serum och oljor. Men självklart behöver man inte ha allt om man inte vill.
Jag tycker att Maria Nila har väldigt bra Schampo, balsam och inpackning. Så jag är alltid lite sugen på att köpa hem det. Jag brukar satsa på att köpa det i de största flaskorna som är möjligt för att få ned priset lite. Maria Nilas produkter är nämligen rätt dyra så det svider lite i plånboken. När jag var yngre så använde jag under en ganska lång period Redkens serie extreme repair och deras anti snap. Dom produkterna upplevde jag som magiska! Mitt hår blev som nytt efter att ha varit väldigt slitet efter en massa hemmablekningar. Jag vet inte varför jag inte köpt hem de produkterna igen. Jag ska nog testa och se vad jag tycker om dem idag. Dom lär ju knappast ha blivit sämre.
Andra produkter som jag är sugen på att testa är Kérastase serie Disipline. Jag har fått höra att det också ska vara ett mirakelschampoo som får håret att bli väldigt mjukt och glansigt.
Sen har vi Ida Warg schampo med andra produkter. Jag har doftat på dem i butik och älskar verkligen doften! Jag är sån som älskar allt med lite extra doft. Hur härligt är det inte att känna doften av rent hår menar jag?! Det har inte blivit av ännu att jag testat att köpa hem det men det kommer jag göra framöver. Man behöver nämligen inte bestämma sig för bara ett märke och använda det, utan håret mår bra av att man byter produkter lite på och då. Så varför inte köpa volymschampoo från det ena märket för att sedan köpa ett vårdande från ett annat?
Jag tänkte även tipsa om stylingguiden, det är en sida på nätet där du kan finna inspiration och info gällande det mesta som har med skönhet att göra! In och kika!
Kram M