Samarbete med poolgiganten.se
Hur härligt vore det inte med en pool på tomten? Jag tror inte att jag är ensam om att drömma mig bort gällande den saken. För tillfället bor jag i lägenhet och har ingen möjlighet här att bygga pool men om jag hade bott i villa hade jag helt klart gjort det! Jag köpte en solsäng till min balkong i veckan som var. Det är bland det bästa jag gjort! Jag vet inte varför jag inte tagit tag i det tidigare. Jag vet att tanken slagit mig men sedan har det inte hänt. Nu kan jag i alla fall maxa de soliga dagarna på balkongen istället för att behöva krångla mig iväg någonstans. Många gånger känns det som ett så stort projekt att ta sig till en badplats av något slag när det är fint väder. Jag har vänner som har pool på innergården trots att de bor i lägenhet. Det har inte varit särskilt vanligt i Sverige tidigare men jag tror att det blir vanligare och vanligare. Och det måste vi nog alla hålla med om att det är väldigt bra!
Bygga pool
Under min uppväxt var en pool också en dröm. Mina föräldrar tyckte dock att det var alldeles för mycket jobb med en pool och sade bestämt nej gällande den frågan. Som tur var hade vi grannar som hade andra tankar gällande det som jag badade hos då och då. Nu var det här ca 20 år sedan och då var tyvärr inte tekniken densamma som idag. Jag skulle säga att det är en helt annan sak i dagens läge att skaffa sig en pool. Vill man så skulle man tom kunna bygga den på egen hand. Det sägs att det inte ska vara svårare än att bygga ett staket?! Det tror jag tom att jag skulle klara av 🙂 Jag har tittat runt på nätet och det finns en hel del bra anvisningar på hur man kan gå tillväga.
Underhålla en pool
Gällande underhållet så är det många som säger att det är mycket jobb med pool. Det stämmer dock inte riktigt för alla. Utan ser man till att köpa de rätta produkterna eller verktygen så blir det inte alls mycket jobb med pool. Exempel på det är ett pooltak till poolen som gör att det inte kan komma lika mycket smuts i poolen. Det är även en bra säkerhet om man har barn som brukar leka i närheten av poolen eller djur i området. Utöver detta så vill jag rekommendera alla till att köpa en poolrobot, den städar automatiskt poolen utan att du själv behöver göra något. Hur bra låter inte det?! Sen är det såklart olika hur mycket den gör beroende på olika modeller.